Temat dnia: Na plaży fajnie jest – 10.06.2020.            

Cele :

  • rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
  • pobudzanie ciekawości badawczej

Formy aktywności dziecięcej:

  językowa, badawcza, plastyczna, matematyczna, muzyczna

Przebieg spotkania:

  1. Wszyscy są witam Was - już zabawy nadszedł czas. Jestem ja, jesteście wy - raz, dwa, trzy! Witam was moje Krasnoludki. Wczoraj rozmawialiśmy o tym, jak w wakacje można miło spędzać czas, a dzisiaj opowiemy jak fajnie można spędzić czas na plaży.
  2. Rozmowa z wykorzystaniem obrazka – „ Na plaży” – załącznik 1 – obrazek.

       Popatrzcie na obrazek.

       Porozmawiajcie Państwo z dziećmi co widzą na obrazku, co robi mama, tata, a co dzieci, dlaczego mają rozłożony parasol. Co jeszcze trzeba zrobić żeby ochronić naszą skórę i głowę przed słońcem? Popatrzcie teraz na drugi obrazek – załącznik 2. Pokażcie  i powiedzcie, na którym  obrazku dzieci bawią się na plaży. Licząc od lewego, górnego rogu, czy jest to pierwszy, drugi, trzeci, czy czwarty obrazek?  Rozmowę możecie zakończyć naszą zabawą, którą poznaliśmy wczoraj: „Piasek - woda”. Przypominam jej przebieg: jeżeli usłyszycie słowo piasek, wskakujecie na podłogę, jeżeli dywan, wskakujecie do wody. Jeżeli nie macie dywanu w domu  możecie położyć na podłodze koc, ręcznik… Pamiętajcie o zamianie kolejności słów: piasek – woda, woda – piasek, piasek - piasek – woda… i  jak ktoś się pomyli, to wtedy musi wykonać wymyślone przez was zadanie, np. pokaż jak chodzi kot, zaklaszcz 5 razy…

  1. 3. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – „ Co zabieramy na plażę?”

 Widziałyście przed chwilą na obrazkach dzieci bawiące się na plaży. Wyobraźcie sobie, że my też wybieramy się nad wodę i co ze sobą zabierzemy – popatrzcie na obrazek – karta pracy nr 1-  Wymieńcie wszystkie potrzebne przedmioty. Nazwijcie te, które w ogóle na plaży nam się nie przydadzą.

  1. 4. Zabawa badawcza z wodą „Co będzie pływać, a co nie?” – plaża to piasek i woda. Teraz pobawimy się wodą. Do tej zabawy będziemy potrzebować pojemnika z wodą, lekkich przedmiotów ( kartka, piłeczka pingpongowa, nakrętka plastikowa) i ciężkich przedmiotów (mały kamyk, drewniany klocek, metalowy samochodzik). Dzieci umieszczają w pojemniku z wodą przygotowane przedmioty i próbują określić, dlaczego jedne toną, a inne nie.

Wniosek: przedmioty, które są lekkie unoszą się na wodzie, a przedmioty ciężkie opadają na dno pojemnika.  

  1. 5. Ćwiczenie relaksacyjne „ Plaża” – plaża , to nie tylko miejsce do zabaw w piasku, pływanie, ale również relaks, odprężenie. Możemy teraz położyć się na dywanie, kocu, ręczniku… i zamykamy oczy. Przy włączonej muzyce relaksacyjnej

 https://www.youtube.com/watch?v=SCjAEV2v6JU z zamkniętymi oczami prosimy dzieci, aby wyobraziły sobie, że leżą na plaży, świeci słońce i jest bardzo przyjemnie. Słychać szum morza, słońce ogrzewa nam nogi, brzuch, ręce, twarz, włosy. Ciepły wiatr muska nam twarze, włosy, ręce. Jesteśmy spokojni, oddychamy spokojnie: wciągamy powietrze nosem, wypuszczamy ustami. Jest nam bardzo miło. Powoli otwieramy oczy, wstajemy, poruszamy lekko rękami, nogami, delikatnie unosimy się i siadamy.

  1. 6. Praca plastyczna - „ Nadmorska plaża” – W dalszej części dnia proponuję wykonać nadmorską plażę z kolorowego piasku i kleju. Jeżeli nie macie w domu kolorowego piasku, to podaję przepis na jego wykonanie: wykorzystujemy do tego sól kuchenną i kolorową kredę tablicową. Kredę wcieramy w rozsypaną sól aż do momentu uzyskania żądanego koloru. Klejem malujemy linie faliste na górnej części kartki i posypujemy niebieskim piaskiem – to morskie fale. Dół kartki zamalowujemy klejem i posypujemy żółtym piaskiem.
  2. Oglądanie bajki – „Bolek i Lolek nad jeziorem” – jeżeli będziecie miały ochotę, to zapraszam was również do obejrzenia bajki o wakacjach nad wodą Bolka i Lolka:

https://www.youtube.com/watch?v=6O4sc7Gn0o8

Miłego dnia !  

 

 

Tytuł Typ Rozmiar Dodany przez
karta 1 jpg 387.40 KB Justyna Krzyżanowska
załącznik 1 jpg 826.75 KB Justyna Krzyżanowska
załącznik 2 jpg 1.32 MB Justyna Krzyżanowska
Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
środa, 10 czerwiec 2020 07:17 Justyna Krzyżanowska
Artykuł został zmieniony. środa, 10 czerwiec 2020 07:18 Justyna Krzyżanowska