Temat dnia: Wakacyjna podróż pociągiem – 19.06.2020.            

Cele :

  • rozwijanie zasobu słownictwa,
  • usprawnianie narządów mowy – język ,żuchwa, wargi
  • prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski cz
  • rozwijanie umiejętności liczenia

Formy aktywności dziecięcej:

  językowa, muzyczna, matematyczna, plastyczna,   

Przebieg spotkania:

  1. Wszyscy są witam Was - już zabawy nadszedł czas. Jestem ja, jesteście wy - raz, dwa, trzy! Witam was przedszkolaki i zapraszam do pociągu. Pojedziemy na wakacje aż do naszej stolicy War – pamiętacie nazwę ? Warszawy J. Proszę wsiadać drzwi zamykać J
  2.  2. Zabawa do piosenki i rozmowa na podstawie piosenki:   „Jedzie pociąg”

https://www.youtube.com/watch?v=ozB2D5h3w0k

- dokąd chciały jechać dzieci pociągiem?

- kogo poprosiły dzieci żeby wejść do pociągu?

- kto to jest konduktor?-

- co trzeba kupić, żeby jechać pociągiem?

- jak trzeba zachować się w pociągu

  1. 3. Ćwiczenia logopedyczne z lusterkami i prezentacja głoski cz – dzieci pociągiem jechały do Warszawy, a nasz język przyjechał nad Morze Bałtyckie. Weźcie lusterka i zaczynamy opowieść: Osoba dorosła opowiada i pokazuje ćwiczenia razem z dzieckiem:

Język przyjechał na wakacje nad morze. Bardzo się zdziwił, gdyż po raz pierwszy w życiu zobaczył je – wysuwamy wargi do przodu i mówimy - ooo. Nie spodziewał się, że jest takie duże – wysuwamy język do góry, w stronę nosa, a potem do dołu, w stronę brody. Nie spodziewał się też, że morze jest takie szerokie – przesuwamy język od jednego do drugiego kącika ust. Wskoczył do wody i zaczął przeskakiwać fale – przesuwamy język od górnych zębów do dolnych. Zobaczył wśród nich pływające rybki – wysuwamy wargi mocno do przodu. Potem rozłożył kocyk – wędrujemy językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła i leżał nieruchomo – kładziemy język na dole jamy ustnej  czubek i boki języka dotykają dolnych zębów. Później poszedł grać w siatkówkę plażową – odbijamy czubek języka w różnych miejscach od podniebienia. Po kilku dniach nasz język wrócił szczęśliwy do domu – teraz po prostu uśmiechnijcie się J. Osoba dorosła demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, które powtarzamy kilkakrotnie.

- prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski cz  - Drodzy Rodzice – głoska cz jest głoską przedniojęzykowo – dziąsłową, zwarto – szczelinową. Powstaje przez uniesienie języka za górne zęby, do wałka dziąsłowego, z jednoczesnym zwarciem zębów i wysunięciem zaokrąglonych warg do przodu. Dzieci będą powtarzać za Państwem głoskę cz, kontrolując w lusterku pracę języka. Głoska cz przypomina nam odgłos jadącego pociągu J  

  1. 4. Ćwiczenia grafomotoryczne – „Tory pociągu” – żeby pociąg mógł jechać to są potrzebne tory, które teraz narysujecie. Potrzebujemy do tej zabawy kredek i długiego arkusza papieru. Jeżeli nie mamy takiego arkusza, to możemy skleić kilka kartek A4. Osoba dorosła będzie rysować szyny, a dziecko kreśli między nimi linie pionowe, czyli podkłady, jednocześnie wymawiamy sylaby: cza, czo, cze, czu, czy.
  2. 5. Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny- „ Co mamy w walizce?” – popatrzcie teraz na obrazek – karta pracy nr 1 – powiedzcie co zabieramy do walizki w podróż ? Pokażcie obrazek, w którego nazwie słychać głoskę cz?
  3. 6. Zabawa matematyczna „Kolorowy pociąg” – w dalszej części dnia proponuję wam zabawę w liczenie wagoników. Popatrzcie na obrazek – karta pracy nr 2. Mamy tam lokomotywę z wagonikami .Policzcie najpierw ile jest wszystkich wagoników? Potem wytnijcie je. A teraz trzeba ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Każdy wagonik ma swój numer – czarną kropkę. Ułóżcie wagoniki od pierwszego numeru -jedna kropka do piątego – pięć kropek.
  4. 7. Osłuchanie piosenką „ Już wkrótce wakacje”

https://www.youtube.com/watch?v=By6dA9peBi4

Pamiętajcie, że to wy wybieracie zabawy J

Miłego dnia !

Tytuł Typ Rozmiar Dodany przez
karta 1 jpg 308.58 KB Justyna Krzyżanowska
karta 2 jpg 343.35 KB Justyna Krzyżanowska
karta 3 jpg 421.39 KB Justyna Krzyżanowska
Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
piątek, 19 czerwiec 2020 08:28 Justyna Krzyżanowska