Propozycje działań dla dzieci na środę – 08.12.21

Temat dnia: Mikołajkowe niespodzianki

  1. „ Tajemnicze zabawki” – zabawa rozwijająca zmysł dotyku. Potrzebny będzie worek i wybrane zabawki, przybory: miś, auto, klocek, kredka, książka, piłeczka, itp. Mówimy dziecku, że to jest worek Mikołaja. Dziecko próbuje poznać za pomocą dotyku ( nie widząc przedmiotu ), jaki prezent Mikołaj włożył do środka. Dziecko nie od razu podaje nazwę przedmiotu, który dotyka, lecz opisuje jego cechy ( np.; ten przedmiot jest twardy, jest zrobiony z drewna, służy do kolorowania, , może być w wielu kolorach ).
  2. Zabawy z liczbami – rozwijanie umiejętności liczenia, utrwalanie zapisów cyfrowych liczb: 1-7.
  • „ Kto wyrzuci 6?”- zabawa z kostkami do gry. Potrzebne są 3 kostki do gry. Rodzic rzuca kostką – liczba kropek to np.4. Zadaniem dziecka jest wyrzucenie takiej samej liczby oczek – jedną lub dwoma kostkami. Gdy się to uda, rodzic ponownie rzuca kostką. W przypadku liczb od 1 do 3 dziecko może rzucić tylko jedną kostką, od 4 do 6 – dwoma kostkami. Gdy dziecko wyrzuci 6 oczek na kostce zostaje „ królem/królową liczb”. Jeśli w toku zabawy rodzic nie wyrzuci 6, na koniec pyta o najwyższą liczbę oczek na jednej kostce.
  • „ Rosnące wieże” – szeregowanie i przeliczanie.

Potrzebne klocki w różnych kolorach i kartoniki z liczbami od 1 do 7. Zadaniem dziecka jest ułożenie wież od najniższej do najwyższej. Wieże zbudowane z jednego, dwóch, trzech, czterech, pięciu, sześciu, siedmiu klocków ( każda wieża w innym kolorze ). Rodzic zadaje pytania typu:

- Ile jest wież? –

- Która z kolei wieża jest najwyższa?

- W jakim kolorze jest szósta wieża?

- Która z kolei wieża jest w kolorze czerwonym?

*  Rodzic wskazuje wieżę z 7 klocków i 4 klocków i pyta ile trzeba dołożyć klocków, by te dwie wieże były równe? ( dziecko wykonuje )

* Dziecko dopasowuje kartoniki z cyframi do wież o odpowiedniej liczbie klocków.

* Układanie rytmu z kartoników z liczbami

Dziecko układa np.: 1, 3, 5, 7, 1,3, 5, 7…

  1. Ćwiczenia gimnastyczne

https://www.youtube.com/watch?v=3Uv1Ngnha8o

 

 

Brak załączników.

Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony. środa, 08 grudzień 2021 09:18 Justyna Krzyżanowska