Temat dnia: Jak tu pięknie i wesoło – 15.05.2020            

Cele :

  • utrwalenie wiadomości dotyczących łąki
  • rozwijanie umiejętności liczenia
  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat

Formy aktywności dziecięcej:

przyrodnicza, językowa, matematyczna, plastyczna, muzyczna

Przebieg spotkania:

  1. Wszyscy są witam Was - już zabawy nadszedł czas. Jestem ja, jesteście wy - raz, dwa, trzy! Witam was moje Krasnoludki – kończymy już dzisiaj rozmowy o łące. Mam dla was zagadki, dzięki którym sprawdzimy, co już o łące wiemy. Zapraszam na film „Zagadki z majowej łąki”

https://www.youtube.com/watch?v=toHxCZxUjac.

  1. Zabawa dydaktyczna – „Coś tu nie pasuje” – na naszej majowej łące pojawiły się różne zwierzątka, ale nie wszystkie są jej mieszkańcami. Powiedz, kto nie jest mieszkańcem łąki? -  załącznik 1, załącznik 2.
  2. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze – „ Odgłosy łąki” – Wszystkie zwierzątka dzięki wam wróciły na swoje miejsca. A teraz wsłuchajmy się w ich odgłosy. Możecie na chwilę zamienić się w mieszkańców łąki: biegacie po pokoju, oczywiście ostrożnie i naśladujecie odgłosy wskazanych przez rodzica zwierząt, np. konik polny – cyk, cyk ,cyk, osa – bzz, bzz, bzz, żaba – kum, kum ,kum, skowronek –fiu, fiu ,fiu, bocian –kle, kle kle.
  3. Zabawa matematyczna – „Biedroneczki są w kropeczki” – na łące pojawiło się też bardzo dużo biedronek – karta pracy nr 1. Weź teraz ołówek do ręki i połącz w pary biedronki z taką samą ilością kropek. Biedronka z jedną kropką łączy się z biedronką, która ma też jedną kropkę. Biedronka, która ma trzy kropki łączy się z… Jeżeli nie możecie wydrukować tej karty, to tylko powiedzcie, jak połączycie biedronki.
  4. 5. Zabawa badawcza – Tęczowe butelki” – popatrzcie teraz na obrazek- załącznik 3. Przypomnijcie sobie, kiedy pojawia się na niebie tęcza?, ile ma kolorów?. Do tej zabawy będziemy potrzebować: 7 plastikowych, przezroczystych butelek, lejek, farby w kolorach tęczy, latarkę. Jeżeli w tym momencie nie macie Państwo w domu butelek plastikowych, to proponuję zabawę przeprowadzić w późniejszym terminie, kiedy zgromadzicie wszystkie potrzebne rzeczy J.  A zabawa polega na tym, że napełniamy wspólnie z dziećmi butelki wodą, W każdej butelce jest tyle samo wody. Zakręcamy butelki i przykładamy zapaloną  latarkę obserwując, jak światło przenika przez wodę. Następnie do każdej butelki wyciskamy farbę w innym kolorze tęczy. Stopniowo dodajemy niewielkie ilości farb, zakręcamy butelki, potrząsamy nimi obserwując, jak zabarwia się woda. Znów przykładamy zapaloną latarkę do butelki obserwujemy, czy światło przenika przez wodę.

Wniosek: Im więcej farby dodamy, tym kolor jest bardziej intensywny i mniejsze przenikanie światła przez butelki.

  1. Ćwiczenie spostrzegawczości –„ Kolory tęczy”. Na koniec zabawy możecie ustawić butelki kolejno, zgodnie z kolorami tęczy. Nazwijcie wspólnie z rodzicami wszystkie kolory. Następnie możecie odwrócić się tyłem do butelek, rodzic zabiera jedną, a wy musicie powiedzieć, którego koloru brakuje. Oczywiście w tej zabawie obowiązuje zamiana ról J Później wy chowacie butelkę, a rodzic zgaduje. J
  2. Zabawa przy piosence – „Motyle”. https://www.youtube.com/watch?v=A3JEJqsP5P4

 Jeżeli macie ochotę, to przypomnijcie sobie jeszcze naszą piosenkę o kolorowych motylach i pobawcie się przy niej w dowolny sposób. To melodia i słowa piosenki wam podpowiedzą, jak macie się poruszać J

  1. Zabawa plastyczna – „Kolorowe motyle” – możecie też dokończyć ozdabianie motyli. Wspólnie z rodzicami ustalcie czy będziecie rysować, malować, lepić z plasteliny kółka na skrzydłach motyli… Wybór należy do was J. A ile jest motyli? - 3, 4, a może 5?

Policzcie sami J - karta pracy nr 2.

  1. Oglądanie bajki „Biedronka i czarny kot” . jeżeli chcecie , to zapraszam również do obejrzenia bajki o biedronce, ale nie z naszej majowej łąki, tylko troszkę innej- znacie ją też bardzo dobrze J

https://www.youtube.com/watch?v=cMAnH8r19Xs&t=1131s

Miłej zabawy !

 

 

 

Tytuł Typ Rozmiar Dodany przez
karta 1 jpg 538.01 KB Justyna Krzyżanowska
karta 2 jpg 561.60 KB Justyna Krzyżanowska
załącznik 1 jpg 459.37 KB Justyna Krzyżanowska
załącznik 2 jpg 412.52 KB Justyna Krzyżanowska
załącznik 3 jpg 1.05 MB Justyna Krzyżanowska
Opis zmian Data Osoba Porównaj
Artykuł został utworzony.
Dodane załączniki
czwartek, 14 maj 2020 17:58 Justyna Krzyżanowska